Tuesday, 28 September 2010

warszawa w budowie 2: w torbie

Torba "Warszawa w budowie", sitodruk na płótnie, edycja 500 sztuk, cena: 4 zł 


Chwilowa przerwa techniczna w księgarni - w muzeum trwają prace nad zainstalowaniem gigantycznej struktury Tobiasa Putriha, która będzie służyć jako audytorium podczas festiwalu "Warszawa w budowie 2". Wykorzystujemy ten czas na reorganizacje, rozkładanie nowych książek, selekcję lektur miejskich do polecenia na blogu. Jest już torba festiwalowa (designed by Fontarte), którą dystrybuować będziemy w księgarni. Na zdjęciach testują ją kuratorzy WWB2. Zgadnijcie którzy? Dla tych, którzy wyślą nam prawidłowe odpowiedzi - adres mailowy znajdziecie obok po prawej stronie) do północy torba za darmo! I do tego z podwójną wejściówką na imprezę inauguracyjną w sobotę. Czy to nie miłe?
Księgarnia startuje na nowo we wtorek, 5 października, kiedy rusza regularny program WWB2.

Saturday, 25 September 2010

wiedza rośnie...


W księgarni piętrzą się stosy nowych książek. Wybieramy lektury do zbliżającego się wielkimi krokami festiwalu Warszawa w budowie (sporo ekscytujących, nieobecnych dotąd na polskim rynku, wydawnictw o mieście, architekturze, projektowaniu i kolektywnych działaniach miejskich). Od 1 października codziennie polecać będziemy jedną lekturę towarzyszącą festiwalowi. I tak przez cały miesiąc. Oprócz wydawnictw miejsko-architektonicznych przybyły nam również nowe tytuły na temat muzealnictwa (w tym obowiązkowy klasyk, trudno dziś dostępne On the Museum's Ruins Douglasa Crimpa), sound-artu i grafiki użytkowej. Wiedza rośnie... 

Thursday, 23 September 2010

reinventing letterpress

















Charlotte Rivers "Reinventing Letterpress: Inspirational Pieces by Contemporary Practitioners", RotoVision czerwiec 2010, 192 strony, kolorowe ilustracje, twarda oprawa, cena: 89 zł
Co stało się z drukiem wypukłym - jedną z podstawowych i najstarszą z technik graficznych? Gdzie podziały się stare klocki z literami (czy ołowiane litery naprawdę przetapiano na kule do strzelb?) i archaiczne maszyny do druku? Okazuje się że - głównie za sprawą potrzeb i fanaberii działów wydawniczych współczesnych instytucji sztuki - technika druku wklęsłego przeżywa renesans. Przykłady można znaleźć w albumie dla miłośników dobrze (a jednocześnie szlachetnie) wyprodukowanych książek i druków, zatytułowanym "Reinventing Letterpress". Publikacja jest oczywiście sama - wydawnicza tautologia - dobrze zaprojektowana z drukiem wypukłym na okładce, w poręcznym podróżnym formacie i z obowiązkowym tekstem o historii technik drukarskich. Bez żadnych wątpliwości, idealny prezent dla typo-fanów.

Wednesday, 22 September 2010

rarely seen bas jan ader film (flipbook)




This flip book is a frame-by-frame recreation of a short video entitled "Rarely Seen Bas Jan Ader Film" that was posted to Youtube in 2007 and quickly removed due to an anonymous third party complaint. The film was supposedly recovered from Bas Jan Ader's UC Irvine locker after he was mysteriously lost at sea in 1975. David Horvitz' book poignantly mythologizes Ader's disappearance as it chronicles the movements of a figure riding a bicycle into the ocean waves and slowly flickering out of sight.

David Horvitz "Rarely Seen Bas Jan Ader Film" (flipbook), Los Angeles, wydawca: 2nd Cannons, 2009. Edycja 500 egzemplarzy, cena: 44 zł

Tuesday, 21 September 2010

nocny spacer Rosenthaler Straße


FRAME #176  "Interior Reality" sept/oct 2010, cena: 93zł; Dag Brandsaeter, Noa Segal "Can I Make Everybody Happy?", cena: 51 zł; Alain Badiou "The Communist Hypothesis", cena: 69 zł. Wszystkie książki przyjechały już do Warszawy. 

Thursday, 16 September 2010

VIP Selection # 2: Katja Reichard



Katja Reichard z berlińskiej księgarni Pro Qm (założyła ją razem z Jesco Fetzerem i Axelem Wiederem) poleca nowe tytuły. Pierwszym wydawnictwem wskazanym przez Katję jest "Social Movements in the (Post-)Neoliberal City" Margit Mayera. Książka jest pierwszym tomem w serii Civic City Cahier - skupiającej się na krytycznych debatach o roli projektowania we współczesnych miastach. Z opisu książki na stronie Pro Qm: Margit Mayer looks at contemporary social movements that contest neoliberal urban development by invoking the Right to the City, a motto originally coined by Henri Lefèbvre in the 1960s. Mayer contrasts these new movements to those of previous phases in postwar, political-economic development, and thus establishes a set of correspondences between consecutive urban regimes and shifting forms of contestation.
Drugą książką, którą wybrała Katja jest "Modern Architecture in Africa" Antoniego Folksersa. Warto sięgnąć po tą publikację zwłaszcza przed otwarciem wystawy "PRL TM" (w programie "Warszawy w budowie") o transferze myśli architektonicznej i inżynierskiej z komunistycznej Polski do Afryki. Z opisu na stronie Pro Qm: One of the few Western studies on modern African architecture, author and architect Antoni Folkers raises the discussion about the place of the often moralising and simplified period of western modernism, while also providing a wide-ranging survey of the many-sided and colourful architecture from different regions in Africa
Obie książki będą dostępne w naszej księgarni od 1 października, czyli od otwarcia festiwalu "Warszawa w budowie". 

Friday, 10 September 2010

berlin headquarters



























Muzeum pro qm w Pro qm Berlin. Wybieramy nowe książki na sezon jesienny oraz lektury obowiązkowe i nadobowiązkowe do festiwalu "Warszawa w budowie"

Tuesday, 7 September 2010

the curator's egg

Karsten Schubert, The Curator's Egg. The evolution of the museum concept from the French Revolution to the present day, wydawnictwo Ridinghouse, 2009, miękka oprawa, 190 stron, cena: 79 zł 




„Curator's Egg” to książka nie poświęcona, jak wskazuje tytuł, profesji kuratorskiej, ale o fenomenie muzeów i ich funkcji historiotwórczej. Kto pisze historię i dlaczego muzea są narzędziem politycznej perswazji? Kto zakłada muzea i z jakich powodów? Dlaczego tak wiele muzeów zostało zainicjowanych, kiedy u władzy były prawicowe partie? Główny nacisk położony został w książce na kolebki muzealnictwa: Francję, Wielką Brytanię, Niemcy i Stany Zjednoczone."Curator's Egg" to znakomite, wnikliwe opracowanie na temat ewolucji koncepcji muzeum, od Rewolucji Francuskiej do czasów nam współczesnych. A w tle: wielka historia, polityka i ideologiczne wojny. 
Na tylnej stronie okładki, zamiast wprowadzenia, błyskotliwy cytat z Flauberta (przytaczamy po angielsku): 
- How would you like if we tried to compose a history?
- I would like nothing better. But which? 
- Indeed, which? 

Saturday, 4 September 2010

na wschód od tatarii



















































Robert D. Kaplan, Na wschód od Tatarii, wydawnictwo Czarne, 546 stron, miękka okładka, cena: 39, 90 zł 


























Autor "Bałańskich upiorów" Robert D. Kaplan - dziennikarz, komentator polityczny i ekonomiczny - jest również autorem, wydanej wreszcie w języku polskim (wydawnictwo ukazało się w języku angielskim w 2000 roku) fascynującej książki zatytułowanej "Na wschód od Tatarii". Kaplan rozpoczyna podróż od spotkania z Rudolfem Fischerem w Budapeszcie i wysłuchania jego hipotezy o znaczeniu Karpat - będących przez stulecia linią demarkacyjną, uniemożliwiającą rozprzestrzenianie się idei oświeceniowych na wschód. Wędruje przez Rumunię, kraje basenu Morza Kaspijskiego, Turcję, Syrię, Izrael i Kaukaz. Poszukuje społecznych i politycznych ognisk zapalnych, zadaje niezwykle trudne pytania: "Czy walka z chaosem i absolutyzmem na Bliskim Wschodzie leży w naszym interesie? Na Bałakanach - owszem, ponieważ sąsiadują z Europą Środkową i stanowią naturalny kierunek w poszerzaniu zachodniej strefy wpływów i dobrobytu. Gdzie indziej nasze zaangażowanie zależy od tego, czy istnieje stan wyższej konieczności."
Książka Kaplana pozuje do zdjęć na jednym z krańców świata, należących do zupełnie innego porządku cywilizacyjnego - wyspie Fårö, przy szwedzkiej Gotlandii.

Thursday, 2 September 2010

w siebie




















































"w siebie | inside itself", j. polski / j.angielski, redakcja i projekt graficzny Ania Witkowska, katalog towarzyszący wystawie sleep-walk w Gdańskiej Galerii Miejskiej, wyd. Gdańska Galeria Miejska 2010, 140 str., ilustracje kolorowe, oprawa miękka, cena: 20 zł

























"W siebie" to pierwsze monograficzne wydawnictwo Anny i Adama Witkowskich - małżeńskiego duetu artystycznego z Gdańska. Zajmują się oni głównie - razem lub osobno - piractwem wizualnym, nagraniami terenowymi, radiem, filmami, ostrą muzyką, życiem rodzinnym oraz kolekcjonowaniem zadziwiających dowodów na nieporządek panujący we wszechświecie (jak np. errata do Księgi Przemian Yijang). W pięknie zaprojektowanej przez Annę książce znajduje się dziesięć tekstów (m. in. Daniela Muzyczuka, Stanisława Rukszy i Dominika Kuryłka), przybliżających twórczość, bodajże, najmniej znanych ze znanych polskich artystów młodego pokolenia.