Saturday, 4 September 2010

na wschód od tatariiRobert D. Kaplan, Na wschód od Tatarii, wydawnictwo Czarne, 546 stron, miękka okładka, cena: 39, 90 zł 


Autor "Bałańskich upiorów" Robert D. Kaplan - dziennikarz, komentator polityczny i ekonomiczny - jest również autorem, wydanej wreszcie w języku polskim (wydawnictwo ukazało się w języku angielskim w 2000 roku) fascynującej książki zatytułowanej "Na wschód od Tatarii". Kaplan rozpoczyna podróż od spotkania z Rudolfem Fischerem w Budapeszcie i wysłuchania jego hipotezy o znaczeniu Karpat - będących przez stulecia linią demarkacyjną, uniemożliwiającą rozprzestrzenianie się idei oświeceniowych na wschód. Wędruje przez Rumunię, kraje basenu Morza Kaspijskiego, Turcję, Syrię, Izrael i Kaukaz. Poszukuje społecznych i politycznych ognisk zapalnych, zadaje niezwykle trudne pytania: "Czy walka z chaosem i absolutyzmem na Bliskim Wschodzie leży w naszym interesie? Na Bałakanach - owszem, ponieważ sąsiadują z Europą Środkową i stanowią naturalny kierunek w poszerzaniu zachodniej strefy wpływów i dobrobytu. Gdzie indziej nasze zaangażowanie zależy od tego, czy istnieje stan wyższej konieczności."
Książka Kaplana pozuje do zdjęć na jednym z krańców świata, należących do zupełnie innego porządku cywilizacyjnego - wyspie Fårö, przy szwedzkiej Gotlandii.