Friday, 6 August 2010

ion grigorescu. w ciele ofiary / in the body of the victim

Ion Grigorescu "W ciele ofiary / In the Body of the Victim", j. polski / j.angielski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, sierpień  2010, 312 stron, kolorowe ilustracje, obwoluta, oprawa miękka, cena: 45 zł + gratis "1968-1989: Momenty zwrotne w polityce i sztuce"


Od tego weekendu dystrybuować będziemy nowe wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, poświęcone rumuńskiemu artyście Ionowi Grigorescu. Zeszłoroczna wystawa „W ciele ofiary 1969-2008” była pierwszą retrospektywną prezentacją jego twórczości w Polsce. Publikacja jest rezultatem związanego z tą wystawą projektu badawczego, prowadzonego przez zespół Muzeum wraz z austriacką kuratorką Kathrin Rhomberg. W książce znajdują się teksty następujących autorów: Cosmin Costinas, Georg Schöllhammer, Jan Verwoert i Magda Radu. Autorem projektu graficznego jest Ludovic Balland.

Zapraszamy do KunstWerke w Berlinie, gdzie w najbliższą niedzielę, o godz. 19.00 odbędzie się wieczór promocyjny książki, z udziałem Katrin Rhomberg – kuratorki 6. Biennale Sztuki w Berlinie, oraz redaktorki „W ciele ofiary” - Marty Dziewańskiej. Spotkanie jest ostatnim wydarzeniem wchodzącym w program berlińskiego biennale.

Ion Grigorescu urodził się w 1945 roku w Bukareszcie, odebrał wykształcenie jako malarz. Był jednym z pierwszych rumuńskich artystów konceptualnych, czy też 
piewców anty-sztuki, jest autorem licznych filmów, cykli fotograficznych, prostych akcji dokamerowych, zapisów, rysunków, kolaży – za pomocą których dokumentował swoje codzienne życie, jak i drogę jaką przeszło rumuńskie społeczeństwo na przestrzeni ostatnich dekad, prowadzącą od rumuńskiego reżimu komunistycznego do realiów ekspansywnego kapitalizmu. Z formalnego punktu widzenia twórczość Grigorescu może być analizowana jako klasyczny przykład środkowo-europejskiej sztuki eksperymentalnej, za pomocą której artysta próbuje znaleźć swoje miejsce w wyjątkowo opresyjnym systemie politycznym.