Tuesday, 26 October 2010

lektury wwb2 # 23: the banham lectures


"The Banham Lectures" Jeremy Aynsley, Harriet Atkinson, Berg Publishers 2009, 
352 strony, 200 czarno-białych i 32 kolorowych ilustracji, oprawa twarda, cena: 153 zł. -->Kup w naszym sklepie internetowym z 5% rabatem
Rayner Banham (1922 - 1988) był jednym z najbardziej rewolucyjnych i wpływowych krytyków architektury XX wieku, autorem kanonicznych książek Theory and Design in the First Machine Age i Los Angeles: The Architecture of Four Ecologies. W swoich tekstach był zawsze o jeden krok do przodu przed rzeczywistością: antycypując nowe tendencje w architekturze i projektowaniu oraz nowe modele wielkomiejskiego życia. Uprawiał krytykę architektury z dozą science fiction (z akcentem na "science").
Materiały do książki The Banham Lectures, dedykowanej teoriom i wizjom Banhama, zbierane były przez 20 lat. Partycypujący w niej historycy architektury i designu, artyści, architekci - bezpośrednio współpracowali z Banhamem bądź też jego teorie miały istotny wpływ na ich prace. W książce znajduje się kilkadziesiąt znakomitych esejów, dotykających takich tematów jak: projektowanie samochodów w latach 50., myśl Le Corbusiera, dywany, filmy science-fiction, sypialnie, "Futurama", pop-art, Marcel Duchamp, architektura muzeum, Ray Eames, sputniki, dematerializacja dizajnu etc. Każdy z tekstów-wykładów jest bogato ilustrowany. Książkę polecamy jako lekturę przed weekendową sesją dotyczącą projektowania/ antycypowania/ poszukiwania przyszłości w architekturze miejskiej.