Friday, 8 October 2010

lektury wwb2 # 7: przestrzeń między nami

Tomasz Fudala, Ewa Skolimowska, Marianne Zamecznik, Przestrzeń między nami, wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 32 strony, cena: 0 zł 
Wczoraj w pawilonie SARP-u otwarta została wystawa "Przestrzeń między nami", poświęcona Stanisławowi Zamecznikowi. To jeden z najważniejszych punktów tegorocznego festiwalu. Wystawa piękna, totalna, uwodząca. Jeśli ktoś z wypiekami na twarzy przegląda dokumentacje wystaw z lat 50. i 60. a jego ulubione książki to "Salon to Biennal - Exhibitions that Made Art History" i "The Power of Display" (och, czy w ogóle są tacy? a jeśli nie?!), to będzie to dla niego/dla niej wystawa roku! 
Tomek Fudala, kurator ekspozycji pisze: "Oglądamy realizacje Zamecznika z kilku perspektyw: architektury wystaw światowych, instytucjonalizowania się wystawiennictwa w ramach nowej organizacji powojennego życia artystycznego w Polsce czy wreszcie zimnowojennej debaty o nowoczesnym życiu, którego wizję wyrażoną w architekturze i wzornictwie odzwierciedlały socjalistyczne ekspozycje. Prezentujemy także fenomen interdyscyplinarnych zespołów wystawienniczych, tworzonych w skomplikowanych warunkach wykonywania profesji architekta w PRL-u. Projekt jest też próbą rekapitulacji kluczowych dyskusji z połowy XX w. o przestrzeni wystawy i pozycji w niej dzieła sztuki i widza."
Dzisiaj polecamy niewielką ale wnikliwą książeczkę, a do tego świetnie zaprojektowaną przez Tomasza Bersza - przewodnik po wystawie "Przestrzeń między nami". Jest za darmo, jest pomarańczowa i można ją dostać u nas w księgarni oraz w pawilonie SARP-u.