Tuesday, 5 October 2010

lektury wwb2 # 5: henryk berlewi


Henryk Berlewi, Magda i Artur Frankowscy, Pracownia Czysty Warsztat 2010, 160 stron, kolorowe ilustracje, oprawa twarda, cena: 78 zł 
Już jutro o 19.00, w nowym pięknym (ale niestety tymczasowym), wykonanym z rusztowań i tektury audytorium Tobiasa Putriha, prezentacja książki "Henryk Berlewi" Magdy i Artura Frankowskich. Wydawnictwo to, jak i specjalny zestaw nowych książek poświęconych grafice użytkowej i typografii, jest dostępne w naszej księgarni.  
Henryk Berlewi, malarz, grafik, autor koncepcji mechanofaktury i prekursor takich kierunków w sztuce XX wieku, jak op-art i minimal art, zawsze był postacią zagadkową. Magda i Artur Frankowscy idą więc tropem życia i twórczości jednego z najważniejszych artystów polskich ubiegłego stulecia, opierając się na niepublikowanych archiwaliach, dokumentach, relacjach prasowych oraz teoretycznych tekstach swojego bohatera. W ten oto sposób poznajemy nie tylko malarza dążącego do artystycznej rewolucji, nie tylko wybitnego abstrakcjonistę i teoretyka sztuki, ale także projektanta i typografa, pioniera nowoczesnej reklamy i obywatela świata. Ponadto biografia Henryka Berlewiego przeradza się w opowieść o początkach awangardowej grafiki użytkowej w Polsce.